Operacja zmniejszenia zoladka

Operacja zmniejszenia zoladka

Operacja zmniejszenia zoladka

Operacja zmniejszenia żołądka pozwala znacznie schudnąć, jednakże trzeba liczyć się przy niej z kosztami tego procesu. Polega ona na usunięciu 2/3 żołądka i jest nieodwracalna. Można dzięki niej utracić nawet większość swojej wagi, dlatego stosowana jest w przypadku ludzi chorobliwie otyłych. Dzięki niej zmniejsza się pojemność żołądka, mniej jesteśmy w stanie zjeść, skraca też drogę przechodzenia pokarmu w układzie trawiennym. Mniej wydziela się też greliny (hormon głodu), ponieważ miejsce jej wydzielania znajduje się w wyciętej części żołądka. Pacjent kilka dni pozostaje w szpitalu, powrót do „normalności” może mu jednak zająć kilka tygodni. Na początku spożywane przez niego pokarmy powinny mieć formę płynu lub być dokładnie zmiksowane. Zabieg jest wskazany dla osób, które po jego wykonaniu będą w stanie zachować odpowiednią dietę – nie będą jadły słodyczy, nie będą się objadały.

Operacja ta jest metodą kontrowersyjną, ponieważ, oprócz zalet, ma też całą listę wad. Po pierwsze – poprzez jedzenie zbyt dużej liczby pokarmów możliwe są komplikacje, rozszerzenie żołądka, co wymaga następnej operacji. Wymaga też stosowania rygorystycznej diety, odmawiania sobie wielu rzeczy. Jest też operacją nieodwracalną. Obecnie jest to zabieg dosyć nowy, dlatego długofalowe skutki nie są jeszcze znane. Zabieg polega na nacinaniu i zszywaniu organu, możliwe są więc powikłania.

Jednym z możliwych powikłań jest infekcja ran powstałych po operacji lub przepuklina w bliźnie. „Nowy” żołądek może też okazać się nieszczelny, źle zszyty, krwawić. Możliwe jest też uszkodzenie śledziony, po którym organ ten należy wyciąć. Jest też ryzyko niewydolności oddechowej, układu krążenia i nerek. Innym powikłaniem jest zatorowość płucna, zakrzepica żylna. U niektórych operowanych pacjentów występuje też depresja czy niedobór składników odżywczych i witamin. Ryzyko powikłań nie jest co prawda duże, warto jednak zdawać sobie z nich sprawę. Operacja ta przeznaczona jest dla osób z BMI przekraczającym 35.

Przed zabiegiem należy przemyśleć wszystkie za i przeciw, szczególnie, że jest to zabieg nieodwracalny.

– autor artykułu